fbpx

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

  • Ostukorvis ei ole tooteid.

Idandid (rahvasuus idud) on väga kõrge toiteväärtusega ja madala kalorisisaldusega toit. Idandamise jaoks ei ole muud vaja, kui idandamisnõud, maheseemneid ja toasooja.

Idandeid kutsutakse elus toiduks. Nad aitavad kehal puhastuda – väljutada organismist mürke, jääkprodukte, alandada kolesterooli, ennetada hea- ja pahaloomulisi kasvajaid. Nende pideval tarbimisel väheneb krooniliste haiguste risk.

IDANDAMISNÕUD

Tavaline purk marli ja kumm. Läbipaistev purk (te ei vaja isegi kaant), väike tükk naturaalset hingavat kangast (puuvillane või marli) ja kummipaela.

Spetsiaalne idandamispurk koos alusega. Idandamispurk, millel on roostevabast terasest kaas, metallist purgi hoidja ja alus vee kogumiseks.

Mitmekorruselised idandamisnõud. Traditsiooniliselt 3-kordsed nõud, mille igale korrusele on võimalik panna erinevat sorti seemneid.

Seda saad meie e-poest osta.

PROTSESS

 • Pane seemned idandamisnõusse.
 • Leota seemneid üleöö: 1 osa seemneid ja 2 osa vett.
 • Järgmisel hommikul vala vesi ära, loputa seemneid 2-3 korda külma veega. Kui Sa idandad purgis, siis pane purgi suu allapoole nõrguma. Siis voolab üleliigne vesi välja ja tekib arenemiseks soodne keskkond.
 • Korda loputamist igal hommikul ja õhtul külma veega.
 • Mõned idandid on valmis 2-3 päevaga, teistega läheb 5-6 päeva aega. Vaata allpool olevat tabelit, kust leiad täpsemad idanemisajad. Idandid säilivad külmkapis umbes nädala.

NB! Ära pane idandeid kunagi otsese päikesevalguse kätte.

SEEMNED

Idandada võib köögiviljade, teraviljade ja kaunviljade seemneid. NB! Toidu- ja aianduskauplustes on müügil seemned, mis on pärit erinevatest riikidest ja paljudelt tootjatelt. Seemned, mis on müügil toidupoodides ei pruugi olla idanemiseks head, kuna need on mõeldud kuumusega töötlemiseks ja seetõttu võivad sisaldada patogeene. Aianduskauplustes müüdavad seemned on mõeldud väliskeskkonnas täisealiste taimede kasvatamiseks ja nad on enamus juhtudel kaetud keemilise kapsliga. Idandamiseks mõeldud seemned võiksid olla puhtad, orgaanilised seemned.

Plantose seemned on spetsiaalselt mõeldud idandamiseks (ja võrsete kasvatamiseks). Need on laboris testitud ja kontrollitud ning ei sisalda kolibakterit (E.coli) ega salmonellat. Idanemisspetsiifiliste seemnete kasvatajad hoolitsevad selle eest, et nende seemned oleksid väga puhtad – see tähendab, et need ei sisalda kahjulikke baktereid ega muid patogeene, mis võivad tärkamiskeskkonnas areneda. Kõik seemned meie poes on tunnustatud lisaks EU mahemärgiga.

Enne idandamist on soovitav seemneid leotada. Erinevad seemned imavad erinevas koguses vett. Väiksemad seemned veidi vähem, oad, herned ja kikerherned aga rohkem. Meie retsept on lihtne – 1 osa seemneid ja 2-3 osa vett.

Erinevate seemente idandid saavad valmis erinevatel aegadel.

Vaata allpool olevat tabelit, kus on kirjas leotamise aeg. Kindlasti ei pea Sa seda minutilise täpsusega jälgima! Pane näiteks seemned õhtul vette likku ja hommikul võid need idandamisnõusse panna.

Samuti oleme märkinud sinna oma praktikast tulenevalt seemnete idanemisajad.

IDANDITE KASULIKKUS

Idanemisprotsessi käigus toimub seemnes palju biokeemilisi protsesse. Seemned sisaldavad tärklist, rasvu ja valke. Idandamisel need ained lagundatakse lihtsamatesse ja paremini omastatavatesse vormidesse. Ka ubade ja läätsete puhul, annab idandamine organismile võimaluse neid kergemini seedida ja toitaineid omandada. Idandites leidub erinevaid vitamiine, mineraalaineid nagu kaltsium, magneesium, kaalium, tsink, naatrium, koobalt, väävel, räni, raud jm. Idandamisel tekib juurde asendamatuid aminohappeid ja küllastamata rasvhappeid ning suureneb vitamiinigruppide B ja E hulk. Samuti on neis hea hulk kiudaineid.

Vitamiinide ja mineraalide sisaldus varieerub sõltuvalt sordist.

JUUREKARVAD

Ühest asjast peame veel rääkima, mis idandamise juurde käib. Esimestel kordadel idandades näed oma idandamisnõus väikseid karvakesi. Võib tunduda, et tegemist on hallitusega. Suure tõenäosusega ei ole see siiski hallitus, vaid tegemist on taime juurekarvadega. Need on söödavad ja ei oma tervisele sama kasuliku, kui ülejäänud taime osa. Kui soovid nende kohta täpsemalt lugeda, siis oleme teinud selleks ka blogipostituse.

Redise juurekarvad

Toiduteadlane Lindsay Johnson on öelnud idandite kohta järgmise lause: „See pole toit sinu elus, vaid elu sinu toidus.“

Kui Sul on tõsine soov alustada kohe idandamisega, siis meil on e-poes olemas idandamiskomplekt alustajale. Kõige lihtsamad seemned algajale on mungoad ja lutsern. Lisaks leiad meie e-poe valikust ka kinkekomplekti, milles on idandamispurk ja kolmed erinevad seemned.


Allikad:

 • S.A. Mir, S. Farooq, M.A. Shah, S.A. Sofi, B.N. Dar, A.M. Hamdani, A.M. Khaneghah. An overview of sprouts nutritional properties, pathogens and econtamination technologies.
 • M. M´arton, Zs. M´andoki, Zs. Csap´o-Kiss, J. Csap´o. The role of sprouts in human nutrition. A review.
 • T.A. El-Adawy, E.H. Rahma, A.A. El-Bedaway, A.E. El-Beltagy. Nutritional potential and functional properties of germinated mung bean, pea and lentil seeds.
 • WebMD
 • Nutritiondata.self.com