fbpx

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

    • Ostukorvis ei ole tooteid.

Kui keegi ütleb Sulle idu/ idand / võrse / tõuse / pisirohe… Siis mis on esimene mõte, mis Sulle pähe tuleb? Kui Sa ei ole pisikeste mikrotaimedega varem kokku puutunud, siis pruugi Sa aru saada, kas neil üldse on vahet. Ometi ei ole võrsed (tõusmed, pisirohe) ja idandid (idud) üks ja seesama. Neil on mitmeid olulisi erinevusi.

Taimedel on mitu kasvufaasi. Bioloogilisest vaatenurgast kujutab idand taime esimest kasvufaasi. Selleks ei ole vaja muud, kui soodsat kasvukeskkonda, sooja ja vett. Arvestades nende lühikest kasvutsüklit (2–5, harvatel juhtudel 6-7 päeva), kasvatatakse idandeid tavaliselt pimedas, ilma väetiste ja agrokemikaalideta. Nende söödav osa koosneb kogu võrsest, kaasa arvatud juured. [1]

IDANDID

Idandite kohta öeldakse tihti ka idud. Idu on idandi tilluke alge, mis hakkab seemnest välja kasvama. Idandid on idandatud seemned. Söödav osa koosneb seemnest, juurest, varrest ja vahel ka kahvatutest, vähearenenud lehtedest. Idandeid kasvatatakse niiskuse abil ja neid ei istutata. Idandamine võtab aega tavaliselt 2-5 päeva (vahel ka veidi rohkem), olenevalt mis sorti seemnetega on tegemist. Idandamine toimub päikese valguse eest kaitstuna ja neid idandeid pestakse vähemalt 2 korda päevas, et vältida bakterite teket ja halvaksminemist. Söömise hetkeks on idanditel vaevu mõned vähearenenud lehed. Vähene valgus, soe ja niiske olustik on idandite jaoks ideaalne keskkond arenemiseks.

Loe idandamise kohta lähemalt ka artiklit siit. Panime kokku ka lihtsalt järgitava idandamisjuhise.

idandid

VÕRSED

Võrsete botaaniline nimetus on tõusmed. Rahvasuus on need võrsed ja neid nimetatakse ka mikrorohelisteks, mikrotaimedeks, pisiroheks, jne. Võrseid külvatakse. Selleks kasutatakse mulda, kookos- või kanepimatte, või muid fibroosseid alusmaterjale. Kõige paremini kasvavad nad valguse käes, madala niiskusega ja värske õhuga. Osa võrseid vajab kasvamiseks 5-7 päeva, mõned lausa 2-3 nädalat. Peale esimeste pärislehtede tulemist on võrsed valmis söömiseks. Need lõigatakse kasvupinnast pealtpoolt ja süüakse ilma juurteta.

Nende peamine eelis idandite ees on võime imeda mullast väärtuslikke toitaineid. See annab neile veidi suurema toiteväärtuse. Samuti moodustavad võrsed valguse mõjul klorofülli (seda nimetatakse ka taimede vereks), mis on inimorganismile väga kasulik.

Võrsetel on ka tugevam maitse, kui idanditel. Loe võrsete kohta lähemalt siit. Oleme teinud ka kergesti järgitava võrsete kasvatamise juhise.

Võrsed

Kirjandus:

1 – Di Gio, F., Renna & M., Santamaria, P. (2017). Sprouts, Microgreens and “Baby Leaf” Vegetables. Food Engineering SeriesBook Series (FSES).