Korduma Kippuvad Küsimused
Mikrotaimede all mõtleme me idandeid ja võrseid. Need on väikesed taimealged, mis on täis vitamiine, mineraalaineid, ensüüme, antioksüdante ja kiudaineid. Neis on 20-40 korda rohkem toitaineid, kui täiskasvanud taimes.
Bioloogilisest vaatenurgast kujutab idand taime esimest kasvufaasi. Selleks ei ole vaja muud, kui soodsat kasvukeskkonda, sooja ja vett. Arvestades nende lühikest kasvutsüklit (2–5, harvematel juhtudel 6-7 päeva), kasvatatakse idandeid tavaliselt pimedas, ilma väetiste ja agrokemikaalideta. Nende söödav osa koosneb kogu võrsest, kaasa arvatud juured.
Meditsiiniliselt ja toitumisalaselt on idandamisel väga pikk ajalugu. Vanade kirjete kohaselt tundsid ja määrasid Vana-Hiina arstid idandeid erinevate haiguste raviks juba üle 5000 aasta tagasi.
Idanemisprotsessi käigus toimub seemnes palju biokeemilisi protsesse. Seemned sisaldavad tärklist, rasvu ja valke. Idandamisel need ained lagundatakse lihtsamatesse ja paremini omastatavatesse vormidesse.
Idandeid kutsutakse elus toiduks. Nad aitavad kehal puhastuda – väljutada organismist mürke, jääkprodukte, alandada kolesterooli, ravida ka hea- ja pahaloomulisi kasvajaid. Nende pideval tarbimisel väheneb krooniliste haiguste risk.
Võrsed on köögiviljade ja maitseainete väikesed mirkokasvud. Neis on 4-40 korda rohkem toitaineid, kui täiskasvanud taimedes. Seega võib julgelt öelda, et võrsed on toitaineid täis superkangelased.
Uuringud näitavad, et mikrovõrsetel on kõrge antioksüdantide sisaldus, mis tähendab, et need võivad aidata ennetada paljusid haigusi. Samuti võivad need olla abiks kehakaalu langetamisel, nii vaimse kui ka füüsilise tervise ja heaolu parandamisel.
Huvitav on see, et enamus võrseid pakivad oma pisikestesse lehtedesse ja vartesse rohkem toitaineid kui täiskasvanud taimed.
Esmakordselt võeti võrsed kasutusele San Franciscos 1990. aastate alguses värske maitse koostisosana restoranides. Tänaseks on võrsed levinud erinevatesse maailma paikadesse ja on kasutusel nii restoranides kui kodudes. Võrsete õrn ja värske välimus lisab ilu ja mõõtmeid toidule, koos paljude eristatavate maitseelementidega.
Aga miks mitte?! Võrsed on tohutult toitaineterikkad, neis on vähe kaloreid ja neid peetakse üheks kõige tervislikumaks toiduks planeedil. Neid on lihtne kasvatada. Mikrotaimed on taskukohane, jätkusuutlik, ülivärske ja maitsev lisand igapäevasele toitumisele.
- Neis on 20-40 korda rohkem toitaineid, kui täiskasvanud taimedes
- Aitavad ennetada ja ravida erinevaid haigusi: südame- ja veresoonkonnahaigusi, vähki, diabeeti, neurodegeneratiivseid, jt.
- Soodustavad seedimist ja aitavad ennetada ülekaalu
- Põletikuvastase toimega
- Aitavad olla terved ja energilised, sest on täis vitamiine, mineraalaineid, antioksüdante, ensüüme ja kiudaineid
Enne idandamist on soovitav seemneid leotada. Erinevad seemned imavad endasse erinevas koguses vett. Väiksemad seemned vajavad leotamisel vähem vett kui oad, herned ja kikerherned. Soovitame kasutada 1 osa seemneid ja 2-3 osa vett.
Idandamiseks sobib selleks spetsiaalselt mõeldud idandamisnõu või tavaline purk. Pane leotatud seemned purki või nõusse ning igal hommikul ja õhtul loputa neid jaheda veega. Raputa õrnalt, et üleliigne vesi purki või idandamisnõusse ei jääks. Spetsiaalsetel idandamispurkidel on sõelaga kaas. Kui Sul on täiesti tavaline purk, siis kata purgisuu marli või muu vett läbilaskva riidetükiga ja keera purk veidi kummuli. Aseta see näiteks nõudepesurestile. Siis voolab üleliigne vesi välja ja tekib arenemiseks soodne keskkond. Ära idandeid otsese päikesevalguse käes hoia, neile meeldib esimestel päevadel pigem pimedamas olla.
Võrseid saad kasvatada koduköögis aastaringselt.
Võrsete kasvatamiseks on Sul vaja:
- Kasvatamisalust (kauss, lillepott, tass, salatikarp, vmt).
- Võrseid saab kasvatada mullal-, kookos- või kanepimatil
- Idenemise ja kasvamise vältel tuleb muld hoida niiskena
- Võrsed vajavad päevasel ajal valgust nagu iga teine kasvav taim
Neid saab süüa olenevalt taimest 6-20 päeva peale külvamist. Need on valmis söömiseks, kui taimekesel hakkavad ilmuma esimesed pärislehed.