fbpx

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

Kõikide üle 40 € tellimuste puhul on pakiautomaadiga saatmine tasuta!

    • Ostukorvis ei ole tooteid.

Idandid ja võrsed on mõlemad kõrge toiteväärtusega mikrotaimed, mis on saavutanud populaarsuse oma tervisele kasulike omaduste ja kulinaarse mitmekülgsuse tõttu. Kuigi esmapilgul võivad nad tunduda sarnased, on neil kasvatusviisi, välimuse ja toitainelise koostise osas olulisi erinevusi.

Kasvuetapid ja -meetodid

  • Idandid valmivad seemnete idandamisel tavaliselt 2-7 päeva jooksul. Neid tarbitakse tervikuna, kaasa arvatud juur, seeme ja noor võrse. Idandamine mis hõlmab taime kasvu algust, kuid ei hõlma lõplikke kasvuprotsesse ja küpsemist. Idanemise peamine eesmärk on ‘uinunud’ seemnete ainevahetuse taastamine. Protsess aktiveerib seemne embrüo ja võimaldab taimede kasvu.
  • Võrsed on köögiviljade, teraviljade või ürtide seemnetest saadud ebaküpsed taimed. Nad on 5 kuni 10 cm pikad ja koosnevad varrest ja esimestest lehtedest. Tavaliselt korjatakse neid enne tõeliste lehtede arengut. See toimub 6 kuni 21 päeva pärast idanemist, sõltuvalt liigist.
Idandid ja võrsed

Toitainete sisaldus

  • Idandid on rikkad vitamiinide, mineraalainete ja ensüümide poolest. Idandamisprotsess suurendab toitainete biosaadavust. Idandamisel suureneb vitamiinide (näiteks C-vitamiin, K-vitamiin ja B-vitamiinid), samuti mineraalainete (nagu raud, magneesium ja tsink) hulk ja omastatavus. Idandites on ka kõrge bioaktiivsete ühendite ja antioksüdantide tase. Idandid sisaldavad rohkem antioksüdante, polüfenoole ja L-askorbiinhappeid, kui võrsed ja need on paremaks allikaks aminohapetele, pektiinidele ja suhkrutele.
  • Võrsed sisaldavad võrreldes nende küpsete taimede vastetega ja idanditega kõrgemaid toitainete kontsentratsioone. Uuringud näitavad, et võrsed võivad sisaldada suuremaid koguseid vitamiine, mineraalaineid ja antioksüdante. Nad on eriti rikkad C-vitamiini, E-vitamiini, K-vitamiini ja beetakaroteeni poolest. Võrsete toitainesisaldus võib erinevate taimede lõikes oluliselt varieeruda. Orgaaniliste hapete sisaldus näiteks on võrsetel oluliselt kõrgem kui idanditel, eriti oksaalhappe puhul, mida oli võrsetes kümme korda rohkem kui idandites. Võrsetes on vähem suhkruid ja need rikkad karotenoidide ja klorofülli poolest.
  • Aminohapete sisalduse osas leiti uuringu tulemusel, et idandites ja mikrorohelistes leidub 24 erinevat aminohapet erinevas konsentratisoonis. Idandid ja võrsed on rikkad looduslike antioksüdantide poolest, sealhulgas fenoolühendid, karotenoidid, klorofüllid, askorbiinhape jne, mis määravad nende märkimisväärse antioksüdantse võimekuse.

Maitse ja kulinaarne kasutamine

  • Idanditel on peenem maitse ja neid kasutatakse sageli toorelt salatites, võileibades ja lisanditena, et lisada tekstuuri ja toiteväärtust.
  • Võrsed pakuvad intensiivsemat maitset ja neid kasutatakse garneeringuna, salatites, suppides, võileibades ja mitmesugustes roogades, et lisada nii värvi kui ka toiteainete rohkust.

Ohutus

  • Idanditega on varasemalt seostatud kõrgemat toidust põhjustatud haiguste riski nende soojade, niiskete kasvutingimuste tõttu, mis on ideaalsed bakterite kasvuks.
  • Võrseid peetakse idanditest ohutumaks, kuna neid kasvatatakse mullas ja vähem soodsates tingimustes kahjulike bakterite jaoks.
  • Mõlemal puhul tuleb kindlasti kasutada toiduseemneid, millele on teostatud mikrobioloogilised uuringud, et vähendada haigustekitajate ohtu.

Mikrotaimede hea kasvamise ja tervislikkuse jaoks on oluline, kus ja kuidas neid kasvatatakse. Näiteks mõjutavad seda, millist valgust nad saavad, millises mullas nad kasvavad, kas ja kuidas neile lisatoitu antakse, ja isegi kui soolane muld on. Pakkimisviis ja hoiustamise temperatuur aitavad ka nende toitainete ja taimedes leiduvate kasulike ainete säilimist. Kõik sõltub ka taimede liigist ja eripärast.

Kumb neist on parem? Oleneb sellest, millist kasvatusviisi eelistada. Selleks, et saada erinevaid mikrotaoitained, soovitame meie lisada erinevaid mikrotaimi oma toidulauale.

Siit leiad toidu ja toitumisega seotud mõistete seletusi.
Vitamiinid A-st K-ni.

Kasutatud allikad:

Du, M., Xiao, Z., & Luo, Y. (2022). Advances and emerging trends in cultivation substrates for growing sprouts and microgreens toward safe and sustainable agriculture. Current Opinion in Food Science, 46, 100863. https://doi.org/10.1016/j.cofs.2022.100863

Ebert, A. W. (2022). Sprouts and Microgreens—Novel Food Sources for Healthy Diets. Plants, 11(4), Article 4. https://doi.org/10.3390/plants11040571

Molecules | Free Full-Text | Sprouts vs. Microgreens as Novel Functional Foods: Variation of Nutritional and Phytochemical Profiles and Their In vitro Bioactive Properties. (n.d.). Retrieved March 18, 2024, from https://www.mdpi.com/1420-3049/25/20/4648