Juba enne, kui me esimesi võrseid pakendama hakkasime, olime valikute eest – millised peaksid olema pakendid, mis võrsetele kõige pareimini sobivad. Ja nagu ikka, kui hakkad otsima, siis osutub tulemuse leidmine väga keeruliseks.

Esimesed 9 kuud oli see nagu pikk ootus. Katsetasime igasuguseid võimalusi ja kogu selle aja olid meil kasutusel tavalised plastikpakendid. Võrsetellijate arv vaikselt kasvas ja olime pea kogu Pärnu linnas müügil olevad 500ml pakendid Plantosele soetanud. Pakendades võrseid igal kolmapäeva hommikul ja tarnides neid kodudesse ja töökohtadesse, siis ise me ju pakendite koguse kuhjumist ei näe. Meie võrsete tellijad on keskkonnateadlikud ja nii mõnedki karbid on läinud uuele ringile. Kuna me tasapisi kasvame, siis pikas perspektiivis ei ole see lahendus.

Pilt võrsearmastaja pakenditest

Võrse on armas väike taimeke ja vajab pakendamisel karpi, mis teda ära ei muljuks, katki ei teeks, samas peab ta säilitama niiskuse, mis aitab taimekesel mõned päevad kenasti külmutuskapis vastu pidada. Tundub nagu oleks plastikkarp ühekordse müügi puhul ideaalne variant – säilib hästi, ei lähe katki ja hoiab piisavalt niiskust… Aga mis loodus meile ütleb? Seda vastust ei tahaks kuulda. Samal ajal, kui me erinevaid pakendeid katsetasime, tiksus kuklas kogu aeg teadmine, kui palju plastikut me suudame ühe nädalaga laiali viia. Igapäevase toidutarbijana ja pakendite prügi sorteerijana näeme ju ise, et pakend moodustab suurema osa meie igapäevasest prügist.

Tegelikult on ju tõsiasi see, et plastik on loodusele igas mõttes kahjulik. Eriti kui me räägime ühekordselt kasutatavast plasikkarbi kasutamisest. Aga millised olid meie valikute alternatiivid? Paber? See imeb niiskuse endasse ja taimeke kuivab kokku. Kartongiga juhtub sama. Kotilised pakendid muljuvad võrse puruks. Sellist lahendust ei saanud me isegi kaaluda…

Plantose eesmärk on võimalikult vähe oma tegevusega teha kahju ümbritsevale. Pikad otsingud ja katsetamised jõudsid lõpuks lahenduseni. Sel nädalal oli meil hea meel tulla lagedale pakendivõimalusega, mis suudab täita pakendmise ootusi võrsele ja viib miinimumini kahju, mida me loodusele tekitame. Tegemist on kartongkarbiga, millel on PLA kile. Mis on PLA materjal? Tegemist on taaskasutatavatest loodusvaradest nagu mais, tärklis ja suhkruroog loodud pakenditega.

Muidugi ei ole me lahenduste otsimist lõpetanud. Lootus on, et keskkonnasõbralikke pakendeid, mis võrsetele sobivad, tuleb juurde.